Kilka słów wstępu

Witamy na kursie z zakresu sporządzania opisów bibliograficznych książek w formacie MARC 21!

Od 2010 roku działamy w obszarze edukowania bibliotekarzy wielkopolskich w formie szkoleń e-learningowych. Tym razem przygotowaliśmy dla Państwa otwarty kurs e-learningowy obejmujący podstawy katalogowania książek w formacie MARC 21.

Szkolenie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych uzyskaniem wiedzy i umiejętności związanych z formatem MARC 21.

W szkoleniu skupiliśmy się na niezbędnych polach formatu, które powinny być wystarczające do sporządzania opisów bibliograficznych w katalogach bibliotecznych. Przykłady i ćwiczenia zaprezentowane w kursie przedstawione są w programie Sowa 2.Do kogo kierujemy szkolenie?

Szkolenie kierujemy przede wszystkim do osób początkujących i  tych, które mają niewielkie doświadczenie w opracowaniu książek w formacie MARC 21.

Tym nie mniej kurs jest otwarty dla wszystkich, dlatego zachęcamy też doświadczonych katalogerów, aby spróbowali swoich sił i wspólnie z nami utrwalili zasady opracowania w formacie MARC 21.

Co zawiera szkolenie?

Całość podzieliliśmy na 11 lekcji oraz 3 lekcje powtórkowe umiejscowione między nimi. Każdą z nich można "odwiedzać" dowolną ilość razy. Na kursie przedstawimy:
 
•    podstawowe pojęcia dotyczące formatu
•    zasady działania programu SOWA 2 oraz sposób opracowania książki w formacie MARC 21
•    opis poszczególnych pól rekordu wraz z przykładami
•    zasady tworzenia rekordu opisu bibliograficznego dla książki samoistnej i niesamoistnej wydawniczo
•    instrukcję pobierania opisów
•    ćwiczenia do samodzielnego sprawdzenia umiejętności katalogowania

Cykl szkoleniowy

Materiał jest dość obszerny i wymaga pamiętania wielu szczegółów, dlatego proponujemy rozłożyć pracę na 3 tygodnie - 3 części. Przewidujemy, że całkowity czas przeznaczony na zapoznanie się z lekcjami na platformie zajmie ok. 12 godzin.

Punktacja w quizach

W szkoleniu nie przyznajemy punktów za wykonywanie ćwiczeń. Kurs ma formułę otwartą, dlatego zadania, które użytkownik będzie wykonywał nie będą punktowane i oceniane. Użytkownicy po wykonaniu ćwiczeń otrzymają automatyczną informację zwrotną na temat rozwiązania zadania.

Dyplomy

Nie zakładamy możliwości otrzymania dyplomu za przebyty kurs.

Kontakt
- w sprawach technicznych: Urszula Cimoch (61) 662 40 91, szkolenia@wbp.poznan.pl
- w sprawach merytorycznych: Magda Bzdawka (61) 664 08 62, magdalena.bzdawka@wbp.poznan.pl

Życzymy przyjemnej nauki :)

A oto nasz film promujący szkolenie.

Kurs e-learningowy: Format MARC 21 dla książki

W filmie wykorzystano zdjęcia (numery wg slajdów): 1. imagerymajestic http://www.freedigitalphotos.net 2. www.fuzzimo.com, Community Team  http://community.articulate.com 3. Tom Kuhlmann http://www.articulate.com
4. stockimages FreeDigitalPhotos.net 5. Program do katalogowania - Sowa (SOKRATES-software).

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 14 lipiec 2014, 15:26